در اینجا قصد داریم اموزش مانیتور کردن مایکروسافت اکسچینج  با زبیکس را داشته باشیم, پس با من همراه باشید .با هم نحوه ی نصب Zabbix agent بر روی mailbox server را خواهیم دید و همچنین اضافه کردن سرور میل باکس به عنوان host داخل zabbix و import کردن template برای مانیتور کردن ms exchange با زبیکس و تعریف item و trigger و action.

برای مانیتور کردن تعداد مسیج هایی که در queue هستند item تعریف میکنیم و سپس trigger مربوطه تا اگر تعداد مسیج های در queue برای مدت 1 دقیقه برگتر و یا مساوی 1 بود trigger رخ دهد و سپس action.پس با من همراه باشید

  • نصب zabbix agent بر روی mailbox server

  • active check و passive check

  • اضافه کردن mailbox server به عنوان host در زبیکس

  • import کردن Template در زبیکس

  • تخصیص Template مربوط به Exchange به Mailbox server

  • تعریف item  جهت مانیتور کردن تعداد مسیج های داخل queue

  • تعریف trigger  و Action

نکته :

در ویدیو قبل در رابطه با مانیتور کردن Vmware Vcenter server با استفاده از زبیکس صحبت کردیم و دیدیو که تمامی vm های ما با استفاده از descovery role های موجود discovery می شوند .

اگر ماشین Mailbox server هم بر روی ان vcenter باشد , پس میتوانیم وضعیت هارد و رم و cpu و … را ببینیم و trigger های مربوطه را برای مانتیور کردن HDD تعریف کرده باشیم .چرا که Database های ما بر روی volume هایی که بر روی mailbox server هستند احتمالا قرار دارند و اگر فضای هارد دیسک ان سرور پر شود ما Send/receive ایمیل هایمان را از دست میدهیم .

Download

به صورت مختصر میتوان گفت که زمانی که zabbix agent را در حالت Passive نصب میکنیم , سرور زبیکس برای دریافت مقادیر و value ها (برای مثال cpu load و یل … ) به agent متصل می شود و در این حالت پورت default 10050  ایست , در صورتی که در Passive Mode تمامی پردازش dataها بر روی Agent انجام می شود و value ها به سرور زبیکس منتقل می شود و default port  هم 10051 خواهد بود .

به اصطلاح با حالت اول Poll  و   به حالت دوم Push می گویند .

نکته ی قابل توجه این است که هر  agent میتواند در 2   حالت Active و Passive کانفیگ شود .ما میتوانیم در یک سروری که برای مانیتور کردن به زبیکس اضافه کرده ایم برای مثال 10 item داشته باشیم که در حالت Active اجرا شده باشند و 10 Item  که در حالت Passive اجرا شده باشند , تفاوت این 2 در Configuation File در Agent است .

Template مورد نیاز برای مانیتورینگ مایکروسافت اکسچینج با زبیکس:

برای دانلود Template ای که در این اموزش از ان استفاده شده است می توانید به لینک زیر رجوع کنید .

جهت دانلود Template روی لینک کلیک کنید

پس از دانلود Template به قسمت Configuration>Template می رویم و بر روی Import کلیک میکنیم و سپس فایل xml را اینتخاب میکنیم و import میکنیم .

بر روی choose file کلیک میکنیم و فایل مربوط به template را انتخاب میکنیم

در اخر بر روی  import کلیک میکنیم و اگر مشکلی در import وجود نداشته باشد پیغام import successfully را دریافت میکنیم .