role  edge به صورت optional  است و ساختار لایه ای برای send/receive ایمیل از بیرون و بلعکس ایجاد می کند .

سروری که بر روی ان edge role نصب  می شود را نباید join  به دامین کنیم .

Edge  سکوی ارسال mail  خواهد بود به این معنا که اگر بخواهیم mail ارسال کنیم به edge  تحویل میدهیم و اون ارسال میکند و همجنین اگر از بیرون از سازمان برایمان mail بیاوردند ابتدا edge ان را تحویل میگیرد و سپس وارد organization  می شود .

Edge  ایمیل را با smtp  به بیرون میفرستد

Edge ایمیل را با smtp  وارد organization  میکند .

ما 2 سرویس transport  داریم :

1-Edge transport

2-hub transport

سرویس hub transport  در دل maibox  در شبکه ی private  است

سرویس edge transport  در dmz است .

 

 

 

دلیل Edge Subscription:

باید این 2 را به هم معرفی کنیم چرا که Edge  به دامین  join  نیست و نباید هم باشد پس خودمان باید manual این کار را انجام دهیم .سوالی که مطرح می شود این خواهد بود که بهم معرفی کنیم به چه منظور:

فرض کنیم emailای از بیرون از سازمان دریافت کردیم (mx record مان به edge  اشاره میکند )به مقصد [email protected]

 ایا edge server  اطلاع از وجود چنین recepient ای دارد ؟

فرض کنیم که مطلع نیست .در این صورت mail به mailbox server  تحویل داده می شود و سپس mailbox server  چک میکند که چنین recepient ای وجود دارد یا خیر .اما بهتر است که همان ابتدا Edge server  از وجود یا عدم وجود این recepient  مطلع باشد . ولی edge server  با active directory در ارتباط نیست تا امار recepient  های مارا داشته باشد .

پس edge  و mailbox server را بهم معرفی میکنیم و با هم طی فرایند Edge sync سینک خواهند شد و ضمن فرایند Edge sync  , سرور mailbox  امار recepient  ها و همچنین یک سری config  را به edge server  عرضه میکند .برای مثال اگر بخواهیم send connector  بسازیم این کار را روی mailbox server  انجام می دهیم تا سپس به edge  منتقل شود .

ما send connector ای میخواهیم که در ان بگوییم اگر مقصد email خارج از سازمان بود next hub در این صورت edge خواهد بود و همچنین accepted domain ای میخواهیم روی Edge که mail به مقصد دامینمان را بپذیرد و accept کند تا سپس mail را redirect  کند به سمت  mailbox server تا سپس در mailbox  کاربر بنشیند .

سوال:recipient  ها  و config  هایی که به edge منتقل می شود کجا ذخیره می شوند ؟روی Ram و یا Hard disk ؟

هیجکدام

بر روی edge یک شبه directory داریم که در واقعا یک database است که خیلی مشابه directory در active directory است .engine این database هامنند directory همان ESE است و همانند DIRECTORY پارتیشن بندی شده است و همان ساختار را دارد .این شبه DIRECTORY همان lds است که مخفف کلمه ی Light Weight Directory Services است .

رکورد dns برای Edge Server:

برای انکه edge subscription  انجام شود Edge server و Mailbox Server باید یکدیگر را از طریق اسم ببینند .به بیان بهتر باید  name resolution انجام شود .حال باید در dns به صورت دستی رکورد dns برای سرور edge را ثبت کنیم و یا در hostfile  انها رکورد بسازیم 

علت این کار این است که edge server به دامین join نیست و نمی تواند رکورد dnsاش را به صورت dynamically ثبت کند و همچنین Dhcp Client  برای dhcp server ما هم نیست تا dhcp برای ان رکورد ثبت کند و name protection بر روی dhcp فعال باشد .

در نتیجه برای edge server  به صورت دستی رکورد می سازیم تا mailbox server مان  edge را بتواند با اسم ببیند .