DNS Server

در پست قبل در رابطه با مباحث ابتدایی DNS Server صحبت کردیم و امروز در ادامه مبحث dns  به بیان مطالب زیر خواهیم پرداخت :

  • اشنایی با ایزار nslookup

  • ایا nslookup از dns client cache استفاده می کند ؟

  • MX Record  و Cname Record

  • حذف کردن datafile مربوط به zone

  • dns یک سرویس stateless است و یا statefull ؟

Download

ابزار nslookup

همانطور که ping  ابزاریست برای verify  کردن ارتباطاتمان , nslookup هم ابزاری است که استفتده میکنیم تا عملکرد DNS SERVER را محک بزنیم و از DNS SERVER مورد نظر سوال بپرسیم .

NS Lookup از dns client cache استفاده نمیکند و همچنین جواب گرفته شده را هم cache نمیکند .در واقع با nslookup صاف میرویم یراغ dns server مورد نظر و سوال می پرسیم چرا که میخواهیم عملکرد ان dns server را در پاسخگویی به ان سوال بررسی کنیم .

اگر از cache استفاده کند که چگونه می خواهیم عملکرد dns server را بررسی کنیم ؟!.

Datafile مربوط به zone ها در DNS

زمانی که سرویس dns  استارت می شود , Datafile مربوط به zone هایش را load  می کند در Ram و بر اساس چیزی که در Ram است سرویس میدهد و دیگر با ان Datafile کاری ندارد .

فرض کنیم در DNS مشغول ساختن Record هستیم .این record های ساخته شده در Ram هستند و DNS  بر اساس ان چیزی که در Ram است سرویس می دهد .

سوال اینجاست که چه زمانی در ان datafile روی هارددیسک می نشیند ؟

هر چند وقا یک بار سر حوصله و فرصت ان چیز هایی که رد Ram وجود دارد را در ان فایل می نویسد .نهایتا میتوانیم با  راست کلیک کردن بر روی ZONE  و انتخاب گزینه ی  update server data file مجبور کنیم تا انچه در Ram هست را در ان Datafile بنویسد.

MX Record

ما Record هارا register میکنیم تا با توجه به ان اطلاعات و Data ای که در ان جا Register شده است بتوان به سوال پاسخ داد .MX Record را Register میکنیم تا به سوالات در خصوص mail server جواب دهد .

اگر کسی بپرسد که mailserver در دامین برای مثال mcse.com چه کسی است ,dns server با استفاده از mxrecord به سوال ما میتواند پاسخ دهد .